Arras Historii Polski 25 maja i 14 czerwca

 |  Written by Siłaczka  |  0

Dziś w rocznicę wygranej bitwy o Monte Casino z miłością wspominam mojego ukochanego Dziadka, ŚP Józefa Kosierkiewicza, Dyrektora Szkoły w Mołodecznie, a potem więźnia sowieckich łagrów - który tam walczył. Gdy wspomniałam Dziadka - przed oczyma duszy ujrzałam i Babcię. Nauczycielkę, którą  sowieci wywieźli razem z dziećmi na Sybir. I Prababcię - która jako wolontariuszka wepchała sie do bydlecego wagonu - by pojechac z nimi. A z drugiej strony - Dziadka wywiezionego do KL Dachau i Pradziadka z Prababcią - których Niemcy nocą wywlekli z domu polożonego w Lesznie pod lasem ( tam rozstrzeliwali Polaków) i wywieźli do obozu do Niemiec. Wywlekli i wywieźli z gromadką dzieci i wnuków. W tym malutką moja mamę, która dotąd budzi sie w nocy z krzykiem....Z jednej strony - Rosjanie z drugiej strony - Niemcy. Dwa totalitaryzmy, które usiłowały zniszczyć Polskę. I  rodzinne polskie losy. Dlatego tak bliskie mojemu sercu jest Święto, które obchodzimy 25 maja. Święto Bohaterów walki z Totalitaryzmami. I Patron tego Święta - Witold Pilecki, który zmagał się bohatersko i z niemieckim i z rosyjskim totalitaryzmem. I jest najpiękniejszym symbolem naszej historii. Z wdzięcznością myślę o pomysłodawcy tego święta - Michale Tyrpie. Takie święto jestesmy winni naszym przodkom, naszym bohaterom i prawdzie historycznej. Czy doczekamy się godnych państwowych obchodów tego dnia? I jeszcze jedno. 14 czerwca - jest Narodowy Dzień Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych.  Jako córka, wnuczka i prawnuczka więźniów tych obozów czekam od lat i wołam głośno - aby w koncu zostało w Polsce należycie godnie uczczone. Czy w tym roku doczekam dobrej zmiany w tej sprawie? Listy z prosba o to do władz naszych wysyłaliśmy od 14 grudnia. Do wszystkich jeszcze raz z całego serca wysyłam zaproszenie - o upamiętnienie tych szczególnych dni. I zapraszam 14 czerwca - pod Ścianę Straceń. Dajmy świadectwo prawdzie! Nie przerywajmy niepamięcią arrasu utkanego z naszych polskich losów. Utkanego ze świadectw Bohaterów. Pamiętajmy i przypominajmy! Tkajmy dalej. Pieknie. Aby nasi kochani Przodkowie - byli z nas dumni.

 

Ps.Tych, którzy nie słyszeli, informuję skąd wziął się i jak przez lata rozwijał trzeci z celów zainicjowanej w styczniu 2008 r. akcji społecznej Przypomnijmy o Rotmistrzu / Let's Reminisce About Witold Pilecki, czyli ustanowienie 25 maja święta pod nazwą Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem. Projekt, który Michał Tyrpa przedstawił na konferencji w Parlamencie Europejskim 3.III.2009  a który został także wspomniany na kartach wydanej dotąd po włosku, francusku i polsku książki Marco Patricellego pt. "Ochotnik" ("Il volontario", "Le volontaire"), wniosła na arenę PE europoseł Hanna Foltyn-Kubicka, a kontynuował europoseł Tomasz Poręba, oboje zawsze uczciwie podkreślający oddolną, społeczną, obywatelską genezę idei. Dla porządku dodam, że Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem został także wspomniany na kartach wydanej latem 2015 książki To jest zawsze podejrzane. Natomiast pierwszy raz idea tego unijnego święta została podana do publicznej wiadomości 13 lutego 2008 r. w portalu Polskiego Radia. Od tamtej pory Fundacja Paradis Judaeorum konsekwentnie informowała o rozwoju akcji polskie media. Wspominam o tym, aby podkreślić, że jeśli dziś ktoś ze środowiska medialnego zataja skąd się wziął (i jak rozwijał) pomysł unijnego święta Bohaterów, nie czyni tego z niewiedzy, a zwyczajnie kłamie. Tak jak opowiadanie historii Holokaustu bez uwzględnienia dokonań i świadectwa Witolda Pileckiego należy uznać za nieuczciwe i bezsensowne, tak publikacje, w których wspomina się Europejski Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, pomijając Fundację Paradis Judaeorum i wolontariuszy akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"), niczym nie różnią się od praktyk komunistycznej cenzury. https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201017652268359&set=oa.563775373643062

2 PS.

  • 14 czerwca w Polsce to Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych. W roku 2006, po wieloletnich staraniach skupiającego dawnych więźniów niemieckiego KL Auschwitz, Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich, dzień 14 czerwca - rocznica pierwszego transportu polskich więźniów politycznych do największego w Niemczech (a w planach - wzorcowego) obozu koncentracyjnego - został formalnie ustanowionym świętem państwowym. Co roku na terenie byłej niemieckiej fabryki śmierci, pomimo szykan ze strony dyrekcji Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, mimo ignorowania święta przez polityków i ogólnopolskie media, ChSRO organizuje uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Obozów Koncentracyjnych.

  • Od kilku lat w upowszechnianie Narodowego Dnia Pamięci 14 czerwca intensywnie angażuje się Fundacja Paradis Judaeorum - inicjator trwającej od stycznia 2008 r. akcji społecznej "Przypomnijmy o Rotmistrzu" ("Let's Reminisce About Witold Pilecki"). Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich należy do grona instytucjonalnych uczestników tej apolitycznej inicjatywy obywatelskiej.
     
5
5 (2)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>