"Strach. Opowiadania Kresowe" - Stanisław Srokowski

 |  Written by Niepoprawne Radio PL  |  0

Niepoprawne Radio PL proponuje książkę Stanisława Srokowskiego “Strach. Opowiadania Kresowe”

Strach-okladka 400px

Publikacja to wstrząsający epos kresowy składający się z 12 tchnących grozą opowiadań. Autor nie szczędzi w nich czytelnikowi drastycznych opisów ukazujących ludzką nienawiść oraz zezwierzęcenie.

Do jakich granic może posunąć się istota ludzka w swoim upodleniu
i degeneracji wyrastających z obłędnej ideologii integralnego
nacjonalizmu?

Owa książka to nie tylko pokarm dla duszy, ślad dla pamięci i wskazówka dla wyobraźni, ale przede wszystkim wyraźny i ostry znak ostrzegawczy dla sumienia, z którym współczesny świat sobie nie radzi.

Stanisław Srokowski w 2007 roku został wyróżniony nagrodą im. Józefa Mackiewicza za tom opowiadań kresowych “Nienawiść”.

- Najpierw bandy OUN zaatakowały sąsiednie wsie. Potem przeniosły się na północ. Płonął Wołyń. A po nim Podole i Pokucie. Płonęły Kresy. Ogarniał nas przerażający strach. Widzieliśmy cały koszmar zniszczenia, degradację człowieka i natury ludzkiej.

Stanisław Srokowski

Autor pozostaje wierny tematyce kresowej. Jego opowiadania ukazują bezmiar okrucieństwa, cierpienia oraz dramat ludobójstwa. Strach rozszerza i pogłębia tę problematykę. Srokowski przenosi ją – po latach – do naszych czasów. Oddaje klimat zbrodni, pokazuje zwyrodnienia i degenerację istoty ludzkiej wyrastające z obłędnej ideologii integralnego nacjonalizmu. Przedstawia w sposób niemal doskonały potęgę STRACHU. Możemy go odczuć i ogarnąć zmysłem. Bez tego nie będziemy w stanie pojąć naszej epoki.
Ta książka to wstrząsający epos kresowy. Kawał polskiego losu i zagubiona pamięć.

Strona o autorze: http://srokowski.art.pl/index.htm

0
Brak głosów

Więcej notek tego samego Autora:

=>>