Biblia Pauperum: Jesień Średniowiecza

 |  Written by  |  0

Zrobić komuś z dupy jesień średniowiecza...

Ciekawy jestem ilu polskich miłośników Quentina Tarantino wie, skąd się wziął kultowy cytat z rozmowy Marcellusa (Samuel Jackson) z Vincentem (John Travolta)?

A wziął się on z tego, że (znakomita) tłumaczka listy dialogowej „Pulp Fiction”, pani Elżbieta Gałązka-Salomon była osobą oczytaną i przynajmniej słyszała o książce Johana Huizingi „Jesień Średniowiecza” wydanej po raz pierwszy w... 1919 roku. Prawie wiek temu (sic!)

A ponieważ oprócz erudycji posiadała genialny instynkt translatorski, to z prostego, amerykańskiego „I'm gonna get medieval on yo' ass!zrobiła tytułowy majstersztyk.

A skoro już już przy średniowieczu jesteśmy... Ciekawy jestem ilu miłośników „Pulp Fiction” wie co oznacza łaciński termin „Biblia Pauperum”? Na wszelki wypadek – gdyby ktoś nie wiedział – odsyłam do wiki: https://pl.wikipedia.org/wiki/Biblia_Pauperum

Odsyłam, bo leniwy jestem i tłumaczyć mi się nie chce ;-)

Tyle tytułem wstępu.

 

Jak zapewne większość Czytelników tej notki obejrzałem w necie świetny clip IPN „Unconquered”.

Bardzo mi się spodobał, ale zamieszczona na YT reakcja nań dwóch młodych Australijczyków po prostu mną wstrząsnęła! Musicie to Państwo sami zobaczyć!!!

https://wpolityce.pl/spoleczenstwo/358619-niesamowita-reakcja-australijczykow-na-film-niezwyciezeni-nie-ukrywali-ze-o-takiej-historii-nie-sposob-dowiedziec-sie-w-szkole

Powie ktoś, że to dwóch młodych „internetowych idiotów”,dwóch  błaznów z antypodów? Nie będę nawet polemizował... Ale autorzy klipu IPN zrobili coś genialnego w konwencji owej „Bibli Ubogich”. A ich dzieło robi jesień średniowiecza z dupy tych wszystkich, którzy mówią i bezrefleksyjnie słuchają o „polskich obozach koncentracyjnych”.

 

I dobrze!!!

5
5 (3)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>