Czy to już powstanie?

 |  Written by Jadwiga Chmielowska  |  5

Tuż przed północą z 23 na 24 stycznia 14r., po siedmiogodzinnych negocjacjach z władzą, liderzy opozycji wystąpili na Majdanie przed powstańcami, bo tak najczęściej są nazywani obrońcy i uczestnicy Majdanu. Informacja o rezultatach nie zadowoliła powstańców. Odbyło się głosowanie nad decyzją - co dalej. Postawiono trzy warianty:

- przedłużyć rozmowy z rządem;

- zgodzić się na porozumienie kończące protesty;

- kontynuować aktywne działania.

Las podniesionych rąk zadecydował – Majdanowcy kontynuują walkę o prawa narodu do samostanowienia. To historyczna decyzja – twierdzi Oles Szewczenko – współzałożyciel Grupy Helsińskiej na Ukrainie w latach 80.

Ranni muszą mieć pieniądze na leczenie. Na Ukrainie brakuje wszystkiego, za strzykawki, materiały opatrunkowe i leki trzeba płacić. Tylko teoretycznie służba zdrowia jest bezpłatna.

Wg informacji Związku Zawodowego Dziennikarzy Ukrainy przeszło 80 dziennikarzy relacjonujących sytuację zostało rannych.

Stowarzyszenie Pokolenie w Katowicach organizuje pomoc materialną. Do Kijowa dotarła delegacja Stowarzyszenia "Solidarni 2010" z Ewą Stankiewicz na czele. Ukraińcy bardzo mile wspominają przerwany koncert Telewizji Republika. Pamiętają zwłaszcza, że była to jedyna zagraniczna telewizja relacjonująca na żywo atak Berkutu na Majdan. Nadchodzi coraz więcej sygnałów, że ostrą amunicją dysponowali jedynie Rosjanie. Jeśli informacje o udziale rosyjskich snajperów się potwierdzą, to znaczy, że Rosja nie tylko miesza się w wewnętrzne sprawy Ukrainy ale i rozpoczęła zbrojną interwencję. Ukraińcy podjęli jednak decyzję o walce. Chcą żyć w wolnym kraju. Wiem, że zwyciężą ,choć walka może być nie tylko krwawa ale i długa.

Dziwi jednak obojętność rządów i społeczeństw państw UE. Nic nie mówi się o wprowadzeniu sankcji przeciwko rządzącym oligarchom. Ukraińcy walczą o kształt i oblicze Europy.

źródło

5
5 (6)

5 Comments

Obrazek użytkownika gość z drogi

gość z drogi
teraz  nie ma innego wyboru, jak tylko solidaryzowanie się z Ukrainą i wspieranie wszelkimi siłami Ludzi walczących o uwolnienie się z pod kurateli Rosji..
Czy jest jakieś konto,na które mozna by wpłacać na  pomoc Ukrainie ?
serdeczne pozdrowienia
Ukłony dla naszych dzielnych  i odważnych Dziennikarzy i Operatorów filmujących i rejestrujących 
to,co sie tam dzieje....
serdeczne pozdrowienia solidarnościowe
 

<p>gość z drogi</p>

Obrazek użytkownika boldandcharm

boldandcharm
Reakcja świata na Smoleńsk, a teraz na wydarzenia na Ukrainie otwarcie wskazuje na zatwierdzony przez duzych nowy podział Europy Środkowo-wschodniej. Oni juz ustalili dokąd może sięgnąć i sięga Putin. W tym planie niewiadomą nie jest kto co dostał. W tym planie niewiadomą jest tylko reakcja społeczeństw. Ten kto ma serce i wolę pozostać wolnym, ten ma szansę wolnym pozostać. Taka jesit dziś cena wolności. Ukraińcy ją płacą z własnej krwi. Z determinacją  sprzeciwiają sie obumieraniu niepodległości. My z zapartym tchem , wsółczująco zaglądamy na nich przez ekrany monitorów. Pogodzeni ze swoim losem i wydaje się, całkowicie niezdolni do poniesienia po raz kolejny takiej ofiary.
My za dwa lata znów pójdziemy na wybory...
Obrazek użytkownika SmokGorynycz

SmokGorynycz

I tylko smutek, że my juz tak nie potrafimy walczyć o siebie, o Naród, o Ojczyznę...
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
"Rewolucje przerażają, ale kampanie wyborcze wzbudzają obrzydzenie."

Więcej notek tego samego Autora:

=>>