Grogu-versum

 |  Written by Smok Eustachy  |  1

Niewiele się pomyliłem przewidując fabułę ostatniego odcinka serialu Księga Boby Fetta. Nawalili mnóstwo postaci które się kłębią - tak to wygląda. Przypominam też o nowatorstwie serialu, czyli nie da się szufladkować po tytule. To wszystko jest tak naprawdę jednym serialem który trzeba oglądać po kolei. A że jeden sezon się nazywa Xięga Bobusia a drugi Asoka to tylko tak dla zmyły. To nie są oddzielne byty serialowe. Tak jest to telenowela i kluczem do zrozumienia są tu takie produkcje jak Drużyna A i MakGajwer. Dobrze się to oglądało chociaż było pełno głupot i uproszczeń. Podobnie jest i teraz. Owszem, wrzucenie 2 odcinków bez Boby to błąd konstrukcyjny obiektywnie, podobny do usunięcia Poe Damerona z 3/4 przebiegu Przebudzenia Mocy. Ale subiektywnie jest to nowość która się przyjmie i zmieni kryteria konstrukcji.

 

https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1204004,zdradzam-zakonczenie-ksiegi-boby-fetta-uwaga-spoilery

Analizując serial musimy odwołać się do następującego aparatu pojęciowego: filonizmy, prekłeloza, sekłeloza, technobełkot i inne. Technobełkot jest na poziomie niskim, myśliwiec gwiezdny hiperprzestrzenny opisywany jest technologią analogiczną jak stosowana w ziemskim warsztacie tjuningowym: sprężarka, wał itp. Favreau ma doświadczenie z Star trekiem więc powinien znaleźć kogoś, kto opracuje mu stosowne gwiezdne słownictwo. Ale nie.

Zanim przejdę do spoilerów nadmienię ze tzw Sekłele nie mają startu do Xięgi Bobosia, która stanowi otorbienie Favreau i Filoniego w tzw filoniversum nawiązujące do kreskówek z czasów prekłeli. A teraz spoilery:

SPOILER

I Fabuła

 

Boba w wyniku swoich działań doprowadził do wybicia Tuskenów i wysadzenia burdelu z dobrą obsadą aktorską. Wykończył niewinnych motocyklistów i to są poważne minusy jego działalności które go obciążają. Na plus można mu policzyć ostateczny sukces. Pierwsze 4 odcinki stanowią oddzielną całość i na plus je oceniam:

Gdyby nie te porąbane sekłele (Przebudzenie Mocy, Ostatni Jedi, Skywalker: Odrodzenie) wydźwięk byłby na plus. Mamy bowiem prekłelozę pojmowaną jako zbiór głupot wprowadzony przez Lucasa w prekłelach: midichloriany, nieprzywiązywanie się itp. I tym bełkotem mówi Luke do Grogu. Gdyby nie sekłele to bym powiedział że cała akcja ma na celu zrozumienie że to są jakieś absurdy: Grogu w końcu wróci do Luka wzmocniony tą wiedzą. Albo pójdzie swoją droga użytkowania mocy, która nie będzie drogą Jedi. Przecież posługuje się ową moca w stopniu znacznym instynktownym. Leczy, potrafi uspokoić rankora. Przy połączeniu z Mando zyskuje na potędze, podobnie Mando sprawniej posługuje się mrocznym mieczem gdy jest razem z Grogu. Nie męczy ich bowiem tęsknota.

Pozytywnie to wyglądałoby tak, że Luke odblokował Grogusia, który zacznie szybko się rozwijać. Szkolenie małego trwało chyba tyle co całe szkolenie Luka na Dagobath pod okiem Yody. Tak bym powiedział gdyby nie te sekłele. Teraz usunęli Bombelka bo pierwszym uczniem w Akademii Luka ma być Ben Solo i wszystko ma się spierniczyć po staremu. Nie na darmo po obejrzeniu wspomnianego Przebudzenia mocy zakrzyknąłem: przecież ze wszystkich zrobili idiotów: z Nowej Republiki, LUka, Lei, Hana Solo, Lando etc etc. Dlatego muszą oni być w serialach idiotami aby się zgodziło. Z drugiej strony zdechnięty Palpatine dysponuje nieograniczonymi środkami i możliwościami. Jeśli przyjmiemy takie założenia to dobrego serialu nie dostaniemy.

Uratowanie Gwiezdnych Wojen dalej jest możliwe ale czy realne?

 

II Bohaterowie

Zwraca uwagę brak negatywnych. Mamy jednego Cada Bane, czyli smerfiastego. Karpie są anonimowe, żaden się nie wyróżnia. Ich wódz też jest kompletnie nijaki. Słabe postaciopisarstwo. Boba Fett i jego ewolucje wypadają zaś bardzo dobrze. Tuskeni świetni. Fennec w porządku. Świniaki na początku OK potem zeszmacone. czemu nie mają jakiegoś pistola? Na minus zatem. Mamy gang na kosmicznych Vespach wyglądających dziwnie. Oni nie podpasowali jakoś fandomowi ale ja wiem? Nie są aż tacy tragiczni jak koniki w Ostatnim Jedi. Jednak pewne ulepszenia są widoczne. Pozytywni ogólnie na plus.

III Filonizmy

Finałowy odcinek wzbudził narzekania które są poniekąd uzasadnione. Robert Rodriguez nie sprawdził się jednak jako reżyser gdyż pewne schematy z lat 80-tych ubiegłego wieku się zestarzały: tamci strzelają milion razy i nic, a my strzelamy 3 razy i kładziemy 9 wrogów. Każdy nasz strzał trafia a oni w połowie filmu ranią bohatera. John Wick normalnie.  Niezniszczalność Dina Djarina i Boby Fetta już drażni, bo tamci zawsze trafiają w beskar. Czarny Wookie zwany Czarnym Krrsantanem nie ma pancerza a mimo to walą do niego nieskutecznie. Raz jest ranny, potem nieranny itp. Ze 20 razy oberwał podobnie jak rankor, któremu dlatego nic. To jest słabe pisarstwo zwane leniwym pisarstwem. Machiny bojowe karpii nie mogą w nic trafić z 5 metrów. Żałosne. Ataki wręcz na Wookiego zamiast pistolem. To jest żałosne realizacyjnie. Ale na poziomie detali: konkretnych rozwiązań. Obalająca moc strzału Cada Bane? Żarty. Takie niedoróbki słusznie nazywamy filonizmami.Wieszczyłem, że jeśli czegoś z tym nie zrobią to się w końcu publika zacznie irytować

IV Luke i Grogu

Pisałem już dawno że Ashoka powinna się spotkać z Lukiem i dowiedzieć się, że to Anakin wykończył Palpusia. I dowiedziała się i humor jej się pojawił. Dodatkowo tzw Zakonu Jedi nie ma, jest tylko Luke. Podąża ona jednak swoją własną drogą i to jest fajne. Fani malkontencili o Hanie Solo i jego pojawieniu się. Z Leią jest kłopot bo nie żyje i nie może wyrazić zgody, Han zaś jest za drogi i po co? Mark Hamill jest chętny i dużo nie weźmie. Luke jest taki komputerowy, ale lepszy niż w Mandalorianinie. Nie może być za fajny przez sekłele (sekłeloza). Dzięki niemu Grogu nauczył się wywijać fikołki i stanie się niebezpiecznym przeciwnikiem. Mam nadzieję że Luke jednak się rozwinie i przekreślą sekłele. Kto jest za a kto woli mękę sekłelową? Miasta które są za niech się wpisują.

Malkontenty, nie odróżniające często Mos Eisley  od Mos Espa,  doceńcie zakończenie jednoznacznie pozytywne. Wygrali, pogonili karpie i rodziny przestępcze i zaprowadzili prawo i sprawiedliwość. Miasto przejmą teraz skutery a Boba przejdzie na emeryturę. Teraz ruszą walczyć o Mandalorę. Jak już wspominałem chyba Mando jako dzierżyciel mrocznego miecza jest pretendentem do władzy i ktoś mu musi to uświadomić bo wyraźnie nie pojmuje. Skazany jest na starcia z innymi pretendentami którzy pożądają tej broni. Powinien stoczyć pokazówkę z Bo Katan. Kto się domyśli że to ustawiony wałek?

 

PS: Zapomniałem napisać:

Kto chciał czekać na dalsze przygody Mando i Grogu 2 lata? Gdy okazało się, że Xięga Bobusia zajmie termin Mandalorianowi byłem niepocieszony ale te 2 odcinki mu poświęcona wystarczą. O serialu pisałem już:

https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1202459,prawo-sprawiedliwosc-patriarchalizm

https://www.salon24.pl/u/smocze-opary/1194008,boba-fett-powrocil

5
5 (1)

1 Comments

Obrazek użytkownika Smok Eustachy

Smok Eustachy

Zdradzam zakończenie Księgi Boby Fetta. Uwaga SPOILERY!!!

Odcinek rozpocznie się na Coruscant, gdzie karpie będą próbowały uwolnić Moffa Gideona, w czym przeszkodzi jednak młoda Holdo. Otrzyma ona jednak serię lewych prostych w kły, co spowoduje trwałe problemy psychiczne. W tym czasie Sokół Millenium będzie ścigał Moffa, nad Tatooine zostanie jednak zaatakowany przez Slave 1. Gideon korzystając z zamieszania kradnie myśliwiec Mando i udaje się na Exagol. Mando stoczy zaś walkę na miecze świetlne z młodym Snołkiem, który będzie wygrywał, nie doceni jednak odsieczy Grogu i Luka Skywalkera, którzy zaatakowani zostaną przez Odległe Rubieże, z którymi zmierzy się Asoka udaremniająca Thrawnowi przejęcie pociągu karpi. Żwirek walczy z Muchomorkiem. Luke zakłada kaptur ale Robin The Hooded Man zwraca mu uwagę, że nie powinien kraść mu stylówy.

Wszystko to będzie obserwował Palpatine stojący w kolejce w ZUSie po zasiłek chorobowy. Obawia się on pojawienia się w rejonie USS Orville {premiera 2 czerwca na platformie Hulu} dlatego wysyła Cada Bane na Arrakis aby urządził zasadzkę na Poe Damerona, który tam pełni funkcję ojca Paula Atrydy. Cadowi popierniczyły się kierunki i zamiast na Arrakis trafia na Tatooine. To i to pustynna dziura. Jeden pies. W zastępstwie Cada zamach przeprowadzają Harkonnenowie. W efekcie wszyscy nawalą się przyprawą jak Meserszmity. Związek zawodowy czerwi pyta się, co z Sarlakiem?

https://youtu.be/xAWJq0fetYw

 

 
 

W reakcji na te wydarzenia Boba Fett, Fennec Shand i miś Yogi wyruszą do tajnej kwatery karpi w Mos Espa, drogę zatarasuje im jednak lektyka młodych Huttów, która rozpadnie się pod ich ciężarem w drobny mak. Tym z pomocą przyjdzie młody Genarał Hux, który na Coruscant ostrzela Leię z pistoletu na wodę. W czasie walki kołyska z młodym Kylo Renem wywróci się a ten swój głupi ryj rozwali. Rozbeczy się i stwierdzi że pierniczy taki karnawał i przechodzi na ciemną stronę. Tutaj bowiem daje po oczach miecz świetlny Grogusia, ścigającego Thrawna uciekającego z Kermitem Żabą. A po ciemnej stronie jest ciemno przynajmniej.

Tu akcja przenosi się na Tatooine z powrotem, gdzie kontratakującym Tuskenom przewodzi Zbój Łamignat. Staje on jednak na drodze gangowi na kosmoVespach i dochodzi do kolizji w wyniku której Kudłaty i Skubi Do gubią ślad ducha Imperatora Palpatine i uciekają do Mirmiłowa, gdzie Cad Bane tropi zaginiony Weyfander. Nie przewidział on jednak pojawienia się Lubawy, która przydzwoniła mu patelnią w ten pusty niebieski łeb. W trakcie odwrotu Cad Bane trafia do wioski Smerfów gdzie udaje Lalusia próbując przejąć kolejny plan Gargamela. ZUS zaś może dać rentę albo Sarlakowi albo Palpusiowi, dlatego wysyła Lando Carlissiana na poszukiwanie zaginionej dokumentacji medycznej. Jest ona we wraku 2 Gwiazdy Śmierci. Q śmieszy ten wynalazek. Lando towarzyszy ten Jeden pies wspomniany. Sukces misji staje się wątpliwy gdyż Lando udziela wywiadu red. Jastrzębowskiemu na Salonie 24 w wyniku którego trafia na kwarantannę. ZUS każe zwrócić Palpusiowi zasiłek pogrzebowy z powodu takiego że się nie należy.

Mando ściga Moffa, Asoka ściga Tarkina, Kojot ściga Strusia Pędziwiatra.

W tym czasie Czarny Krrasantan walczy z Czubaką a Boba Fett szuka zemsty na Hanie Solo. Tym jednak przychodzą z pomocą R2D2 i C3P0. Boba zmienia jednak zdanie i próbuje zniszczyć centralę karpi. Nie wie jednak, że plan ten poznał Bruner, który przekabacił świniaki na swoją stronę (Bruner Ty Świnio!). Bruner wraz z Bosskiem przedostaje się do dawnego zamku Jabby, obecnie Boby Fetta, aby porwać rankora. Wie o tym Sarlak, który nie zginął ale poszedł na zwolnienie i udał się na Endor do sanatorium. Nie miał jednak maseczki i zawrócili go w kosmodromie. Jama jego okazuje się być zajęta przez szeryfa Cobba Vantha który nie przewidział konfliktu z Moffem Gideonem, ten zaś uciekając przed Mando wpadł w bagno na Dagobath. Tam spotkał widziadło Vadera, które poleciło mu wysłać Młodego Huxa na poszukiwanie Dupy Maula. Dupa Maula wraz z Keirą przeprowadza kontratak, odparty jednak przez sojusz Jawów i skuterów Vespa. Po walce skutery idą na części służące do budowy Starkillera. Michasia Burnham stroi swoje miny od których kwaśnieje niebieskie mleko na Tatooine. Anakin Skywalker interweniuje i na Dagobath dochodzi do konwentyklu duchów mocy Jedi, które ustalają, że tak dalej być nie może. Boba Fett zaprowadza prawo i sprawiedliwość w regionie. W reakcji Nowa Republika skarży się na niego do TSUE. <

Dochodzi do finałowej walki, gdzie Luke walczy z Snołkiem, Keira robi piękne oczy do Hana ale zostaje odstrzelona przez Leię. Koska Reeves pokonuje Skałę (Geode) i zapewnia sobie w ten sposób udział w walce wieczoru na Wrestlemanii. Maczeta macha maczetą. Cad Bane obrywa po ryju od Boby Fetta, wspartego przez Bo Katan, która podejmuje decyzje o ślubie z Mando....


przewidywany czas odcinka 357 godzin i 27 minut.

Opublikowano: 9 lutego 2022, 02:38 ; Ostatnia aktualizacja: 9 lutego 2022, 03:42

Więcej notek tego samego Autora:

=>>