Marek Trela i Jerzy Białobok - szlifierze polskich diamentów

 |  Written by Tomasz A S  |  20
19 lutego br. (w piątek!) zwolniono nagle, bez postawienia szczegółowych zarzutów, dwóch wieloletnich kontynuatorów światowej potęgi hodowli polskiego konia arabskiego Marka Trelę i Jerzego Białoboka oraz inspektora ANR odpowiedzialną za araby - Annę Stojanowską.
Zanim objęli oni swe stanowiska pracowali przez wiele lat z poprzednimi powojennymi dyrektorami-hodowcami, legendami tych stadnin arabskich (odpowiednio z Andrzejem Krzyształowiczem i Ignacym Jaworowskim).

W jaki haniebny sposób zostali zwolnieni ci zasłużeni ludzie, sami opowiadają we wszystkich mediach. Jednocześnie ruszyła  kampania ich oczerniająca. Dopiero po kilku dniach na stronie ANR zaczęto tworzyć niby zarzuty, które wcale nie znajdują potwierdzenia w faktach.

Już pierwszego dnia zaczęły napływać protesty od setek hodowców ze wszystkich kontynentów. W poniedziałek było już ponad 3300 protestów. Do tego kilka tysięcy z całej Polski - tu nie było podziałów politycznych.

Pisało na ten temat wielu dziennikarzy, nie zawsze wnikając w szczegóły, więc nie zawsze uczciwie, ta grupa pisała często posługując się rozprzestrzenianymi pomówieniami.

Jednak należy też podać przykłady rzetelności dziennikarskiej i tu jest wiekszość:

Anna Sarzyńska:
http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/282482-zmiany-w-legendarnej-stadninie-ale-czy-dobre-janow-podlaski-moze-byc-test

http://wpolityce.pl/polityka/282980-kon-a-sprawa-polska-spor-o-dyrektorow-stadnin-nabral-wymiaru-politycznego-a-t

http://wpolityce.pl/spoleczenstwo/283331-jerzy-bialobok-zwolniony-dyrektor-stadniny-w-michalowie-przez-cale-zycie-odsu

Łukasz Warzecha:
http://wpolityce.pl/polityka/283366-stadniny-zdobyte-czyli-armia-lupi-miasto-sytuacja-wyglada-jak-najzwyklejszy-brutalny

Krzysztof Skowroński

http://www.radiownet.pl/#/publikacje/bialobok-i-trela-konie-to-bylo-cale...

Wojciech Rogacin:
Magazyn Polska The Times 26-28 lutego.Telefoniczny wywiad z Markiem Trelą sędziującym pokazy w  Abu Zabi.

Dlaczego PiS na to pozwala?
Mając dostęp do wszystkich źródeł, do ktorych miał dostęp także Cezary Gmyz, doszedłem do takich faktów:

Za trzy dni będą wybory. Kandydatem PiS w wyborach uzupełniajacych jest córka gen. Andersa. Na razie w jej kampanii stoi obok niej min. Krzysztof Jurgiel.

Minister jest przyjacielem sen. Jana Dobrzyńskiego z PiS, jednocześnie właściciela stadninki koni arabskich (patrz jego poprzednie parlamentarne zeznanie majątkowe). Jurgiel już skłamał z trybuny sejmowej, oczerniając Marka Trelę dyrektora Stadniny Janowskiej na temat mieszkania, które zajmuje w stadninie insynuując "inne straszne rzeczy" które działy się w stadninie, na razie o tych strasznych rzeczach cicho, nikt nic nie słyszał, nawet w plotkach.

Podaje się wiadomości o "strasznych" wynikach kontroli NIK z 2011, potem CBA z 2014 roku. Ale, gdy ktoś będzie miał cierpliwość je przeczytać (ja przebrnąłem), to nic tam obciążającego dla stadnin arabskich nie znajdzie.

Na pewno nie znajdzie tego, co znalazł Cezary Gmyz ("Kto zarabiał na arabach" nr 9/160 Do Rzeczy 29 lutego str 6) , że stadniny nadzorowane przez ANR przyniosły "aż 18 mln zł. strat".
Prawda jest taka, że co roku stadniny arabskie, bo o nich mówimy, wykazują zyski od kilkuset tysięcy do milionów setek tysięcy złotych. W 2015 roku Janów Podlaski - 3 mln 190 tysięcy, Michałów - 2 mln 362 tysięcy złotych - (zyski dotyczą wszystkich działów produkcji, nie tylko hodowli koni, ale też hodowli bydła i produkcji rolnej - łącznie)

Nie znajdzie, tego co Gmyz znalazł, że firma Polturf  współpracuje ze stadninami "bez konkursu". Skąd to wie? Przetarg się odbył i poprzednia, zasłużona firma Polish Prestige, przegrała i obsługę aukcji przejął wtedy (2001) Polturf. A kto zarabiał na arabach? Raport CBA podaje jedynie dochody Polturfu. Aby podać zysk, to trzeba znać nakłady.  Zysk (zarobek) to przecież różnica między nakładami a dochodami. Niestety z raportu CBA nie dowiedziałem się "kto zarabia". Manipulacja za insynuacją. Niedobrze, panie Czarku, trzeba przepraszać!

Do tego podpisujący zwolnienia specjalistom-hodowcom jest dyrektor ANR, specjalista od obsadzania stanowisk - Andrzej Sutkowski - kiedyś członek Samoobrony, potem Platformy - a teraz PiS. Sutkowski,  wiceszef Sejmiku, w 2008 r. połknął prowokację dziennikarską nt. rozdzielania stanowisk i na wniosek radnych PiS-u był zmuszony do rezygnacji. Teraz będzie słynny na cały świat ze zwalniania i obsadzania stanowisk.
http://www.blog-n-roll.pl/pl/kto-podpisa%C5%82-zwolnienia-zas%C5%82u%C5%...

Bo obsadą stanowisk w stadninach koni arabskich może się Sutkowski pochwalić - cała Polska się śmieje.
W Janowie został nim prowincjonalny "bankowiec" który z końmi, nawet fornalskimi, nic nie miał wspólnego. Natomiast obiecuje, że staną się jego pasją.
W Michałowie natomiast obsadzona została młoda zootechniczka, która podobno już chce rezygnować. ANR nawet już ogłaszała dementi w tej sprawie, więc coś w tym jest.
W poniedziałek zwolnieni z pracy przy arabach, zaraz po powrocie Marka Treli ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zorganizowali konferencję prasową. Trwała trzy godziny. Odpowiedzieli na wszystkie zarzuty. Wyjaśniali wątpliwości specjaliści weterynarii od morzysk u koni, profesor rozrodu koni z Krakowa Marian Tischner. Dziennikarze mogli słuchać odpowiedzi zbiorowo, potem indywidualnie. Zadającego pytania Cezarego Gmyza ani odpowiadajacego ministra Krzysztofa Jurgiela nie było.

Teraz czekam na wyniki wyborów uzupełniających do Senatu. Stawiam na Annę Anders!

Dwie notki ze strony głównej Agencji Nieruchomości Rolnych:

"Stadniny Koni w Janowie Podlaskim i Michałowie figurują na liście spółek hodowlanych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej."

"Equator podbija świat
Poniedziałkowy wieczór 15 lutego br. przyniósł wychowankowi Stadniny Koni Michałów, ogierowi Equator złoty medal na czempionacie Scottsdale International Arabian Breeders Classic w Arizonie. Sędziowie jednogłośnie przyznali medal polskiemu ogierowi".
 

I uzupełniające dwie notki ode mnie:

Jerzy Białobok wybrany został najlepszym hodowcą arabskim świata dwa lata z rzędu. (2014 i 2015), Natomiast Marka Trelę wybrano 5 lutego 2016 (na dwa tygodnie przed niespodziewanym zwolnieniem) na przewodniczącego WAHO, nie przyjął stanowiska przewodniczacego, będzie wiceprzewodniczącym WAHO.

 3 marca na zjazd hodowców arabów ECAHO do Omanu polecieli (teraz - prywatnie) specjalnie tam zaproszeni przez organizatorów  Anna Stojanowska, Marek Trela i Jerzy Białobok. Anna Stojanowska jest Wiceprezesem Zarządu ECAHO.

więcej:
http://www.blog-n-roll.pl/pl/list-otwarty-do-min-krzysztofa-jurgiela-w-s...

http://www.blog-n-roll.pl/pl/kto-podpisa%C5%82-zwolnienia-zas%C5%82u%C5%...

http://www.blog-n-roll.pl/pl/w-micha%C5%82owie-wszyscy-na-tych-samych-pr...

http://www.gazetakrakowska.pl/aktualnosci/a/marek-trela-jerzy-bialobok-i...

8 marzec 2016 o godz 11-tej konf.prasowa  może będzie transmisja
http://www.swiatkoni.pl/news/10623,konferencja.html
5
5 (3)

20 Comments

Obrazek użytkownika tł

Dzięki za tekst, dzięki któremu można wyrobić sobie opinię w tej smutnej sprawie.

Pzdr.
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
Nowy prezes Janowa  (Skomorowski) na zebraniu z pracownikami stadniny obiecywał podwyżki. Usprawnia "zaniedbania" w pracy w stajniach. Pierwszym jego pomysłem, to kupno melexa dla stróża nocnego, którym ma w nocy objeżdżać stajnie. Ze względu na duże odległości. Dba o pracowników, nawet o stróża nocnego, żeby miał więcej czasu na sen między nocnymi obchodami! Załoga się z niego śmieje. Mówią: innowacyjne zarządzanie się zaczyna.
O Boże, i ty na to patrzysz!
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
Będzie jeszcze więcej faktów "opiniotwórczych". Mam nadzieję, że hodowcy powrócą,  w przyszłym roku 200-lecie stadniny w Janowie Podlaskim. Prawie jedną czwartą tych lat poświęcił dla pracy hodowlanej i rozwoju lek.wet.Marek Trela  (także inż. Jerzy Białobok w Michałowie).
 
Obrazek użytkownika tł

 :Poprzednio Jurgiel jako minister rolnictwa też się nie popisał :-(.
Obrazek użytkownika Warszawa1920

Warszawa1920
A czy to jest przeszkoda? Żadna - jesienią 2015 r. ministrami zostali Marek Gróbarczyk (Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej) i Dawid Jackiewicz (Skarbu Państwa); obydwaj byli wtedy europosłami i ich mandaty w eurosowchozie wygasły.

Pozdrawiam,
Warszawa1920
 
Warszawa1920
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
Stadniny w Janowie i Michałowie zdobywają tytuł Najlepszego Hodowcy Koni Arabskich Świata od lat -- od 2008 roku tylko raz (!) (w 2012 roku) zdobyła go inna stadnina - Al Shaqab z Kataru.
Polska marka małego przedsiębiorstwa to hasło premiera Morawieckiego. Chce ją promować i odbudować. A Jurgiel niszczy GOTOWĄ światową polską markę  dwóch małych przedsiębiorstw!!!
 
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S

Ogier Equator hodowli stadniny Michałów został (na 4 dni przed nagłym zwolnieniem swego hodowcy) 15 lutego w Scotssdale, Arizona ogłoszony przez sędziów jednogłośnie Championem Świata
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
Bo obsadą stanowisk w stadninach koni arabskich może się Sutkowski pochwalić - cała Polska się śmieje.
W Janowie został nim prowincjonalny "bankowiec" który z końmi, nawet fornalskimi, nic nie miał wspólnego. Natomiast obiecuje, że staną się jego pasją. Teraz kupi melexa dla stróża nocnego (to nie żart!).


Nowy prezes, Skomorowski
 
Obrazek użytkownika ro

ro
To trzeba zrobić wszystko, żeby został naprawiony!

Pani premier Beata Szydło pokazała, że potrafi przyznać się do błędu. I rząd z tego powodu nie upadł - przeciwnie, wzmocnił się.
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
Beata Szydło powinna publicznie przywrócić dawny porządek jak najszybciej! Tu nie chodzi nawet o uczciwość wobec zasłużonych hodowców. TU CHODZI O HODOWLĘ POLSKICH ARABÓW.
Zdobędzie sobie uznanie tysięcy miłośników koni bez względu na ich przekonania polityczne. Albo tysiące przeciwników. Miłośnicy koni wiedzą, jakie zło się dzieje! A od tego "błędu" mija dziś dwa tygodnie! I krótko, i bardzo długo. Niech nastąpi DOBRA ZMIANA!
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
Minister Jurgiel był potrzebny w kampanii senator Anny Anders. Pokazywał się u jej boku. Zapewne zamiast jej dodać głosów wyborców, to je znacznie zmniejszył. Co to za poziom, napewno zdołała stwierdzić przy okazji wyborów.
Anna Anders  tylko 30 661 głosów.  Bagiński  z PSL wspierany także przez PO i Nowoczesną 26 618 głosów.
Chichot historii. Córka słynnego kawalerzysty i miłośnika koni - "wspierana" w wyborach przez człowieka, który przykłada rękę do katastrofy w polskiej hodowli koni arabskich!!!

 

Więcej notek tego samego Autora:

=>>