Niesłychana to nowina

 |  Written by alchymista  |  8
Jako że upał daje się we znaki, a czasu mało, podziele się tylko jednym spostrzeżeniem.
Jest godzina 23:06. Dokładnie 10 minut temu pod moimi oknami przeszła grupa letników, wracających z kąpieli w Liwcu.

Nie wiem, czy byli pijani, ale wiem, że śpiewali okropnie, ochrypłymi fałszywymi głosami, czasem zapominali słów (wtedy chichotali), ale podejmowali śpiew na nowo.

Co spiewali? Piosenki Kukiza? Makumbę big-cyca? Jakieś egzystencjonalne pioseneczki Lipnickiej, Kayah czy Funky-Filona? A może śpiewali po angielsku, jak moi rówiesnicy w latach 90?

Otóż nie, Drodzy Państwo! Oni śpiewali ROTĘ.

"Nie rzucim ziemi skąd nasz ród" - tak to się zaczyna. I jak to leci dalej każdy może sobie wyszukać w internecie, nawet jeśli w szkole z tym tekstem się nie zetknął. Nasi wokaliści mieli pewien problem z "duchem", który im niewątpliwie "hetmanił", a jeszcze większy problem mieli z edukacją muzyczną. Podobnie jak nasi kibice piłkarscy.

Ale śpiewali ROTĘ. Sam nie wiem, czy się cieszyć, czy nie. O Rosji w ROCIE nie ma ani słowa, za to mówi się o Niemcu i o Krzyżakach. Amerykanów i Żydów w ROCIE nie ma, bo wtedy gdy ją napisano, nie postrzegano cywilizacji amerykańskiej czy żydowskiej jako głównego polskiego problemu.

Życzę wszystkim kolorowych snów!

Jakub Brodacki
5
5 (3)

8 Comments

Obrazek użytkownika germario

germario
Nie ważne jak dzisiaj śpiewali ROTĘ, ważne, że spiewali ROTĘ, jutro będą śpiewać całą i na trzeźwo, jutro, a może już dzisiaj,  będą bronić Polskę przed islamem, komunizmem, faszyzmem, judaizmem i innym izmem. Będą bronić razem z nami. 
Obrazek użytkownika alchymista

alchymista
No właśnie. Tylko czy będą bronić przed Rosją?
Polska żyje między totalitarną zgnilizną Zachodu a rosyjskim totalitaryzmem. Jeśli śpiewanie ROTY oznaczałoby wybór totalitarny, to byłby to ponury chichot historii.
Obrazek użytkownika max

max
Wątpię, czy panami skłonnymi umilać innym ciszę nocną spontaniczną marszową pieśnią, jeszcze bedącym pod wpływem, kierował do końca przemyślany wybór. :)

Ale sięgnęli na dobrą półkę, patriotyczną. Nie ma tam wiele: hymn państwowy odpada, "Warszawianki" pewnie nie znają. (tej z 1830, oczywiście :) 
Tak naprawdę słowa są nieważne, przy tego typu pieśniach, znanych powszechnie, na słowa nie zwraca się uwagi. Ważne jest to, co pieśn symbolizuje; wiadomo z czym kojarzy się "Rota", z walką z zaborcami, z czasami stanu wojennego...

Natomiast z generalną oceną tych nocnych śpiewów - wstrzymam się. :)

"Cave me, Domine, ab amico, ab inimico vero me ipse cavebo."
Obrazek użytkownika alchymista

alchymista
Emocje, ale emocje też bywają skutkiem przemyśleń. Na przykład "nocnych Polaków rozmów" przy grillu i wódce. A może zeszła się paczka ludzi, którzy poczuli chemię i jakoś tak spontanicznie ktoś rzucił hasło, ktoś zaintonował, a reszta podchwyciła. Oby trend się utrzymał.

ps. korzystając z niebywałej okazji mam pytanie: dlaczego w blog-n-roll są wmontowane skrypty z yandex.ru? Rozumiem, że yandex jest wpływową wyszukiwarką, ale jednocześnie jest to czołowa rosyjska szpiegownia... Mój no-script wyłapuje skrypty z następujących stron:
yandex.ru
projectwonderful.com
google-analytics.com
niepoprawneradio.pl
blog-n-roll.pl
ajax.googleapis.com
Czy yandex podsyła nam jakieś reklamy, na których b-n-b zarabia na utrzymanie?
Obrazek użytkownika alchymista

alchymista
Jak żyję przez 25 lat nikt poza kościołem czy capstrzykami nie śpiewał tego typu pieśni. ROTA jako pieśń grillowa? To jest novum. Oby nie doszło do dewaluacji.
Obrazek użytkownika stronnik

stronnik
Ujął bym to tak. Światełko w tunelu w pijanym widzie. Pojawia się i przygasa, bo krok niepewny a w duszy gra... coś tam gra. Kto zaś wie co gra? W końcu do jutra jeszcze trochę czasu zostało. Może rano się wyjaśni?
Obrazek użytkownika alchymista

alchymista
"Lżej, opadła z piersi zmora. - / Słuchajcie - wytężcie słuch: / był u mnie Duch: Wernyhora!"

Czy tak? Przepraszam za linkowanie portalu Lisa: Lemingrad zdobyty. Jeśli autor pisze prawdę, to faktycznie decydują emocje, a nie rozmysł. Co zrobić, aby po emocjach nastąpił rozmysł?

Więcej notek tego samego Autora:

=>>