W Urlach zagrają lutniści

 |  Written by alchymista  |  2

Ta muzyka uspokaja. Latem, gdy upał ostro daje się we znaki, pożądamy muzyki lekkiej, uduchowionej, mile łechcącej ucho, unoszącej myśli ku górze, wprowadzającej nas w harmonię wszechświata. Tak zapowiada się VI Festiwal Muzyki Kameralnej w Urlach organizowany, jak co roku przez Stowarzyszenie Przyjaciół Kultury w Urlach, Parafię w Urlach i Mazowiecki Instytut Kultury.

Rozkoszną dla ducha muzykę zaproponuje nam dzisiaj w Urlach zespół LUTE DUO. Letniści Anna Kowalska i Anton Birula pragną zwrócić uwagę na długo zapomniany repertuar na duet lutni barokowych. Obecna działalność Lute Duo skupia się na muzyce J. S. Bacha – jego dziełach na lutnię solo oraz transkrypcjach lutniowych kompozycji skrzypcowych, wiolonczelowych i innych utworów mistrza.

Zespół Ars Nova Polonia pod kier. Krzysztofa Owczynika odwiedzi Urle 4 lipca. Do najważniejszych osiągnięć fonograficznych zespołu należą premierowe nagrania wielu dzieł muzyki polskiego średniowiecza i renesansu. W repertuarze ARS NOVEJ znajdziemy między innymi Bogurodzicę, Psalmy Mikołaja Gomółki do tekstów Jana Kochanowskiego 1580 r. , tańce renesansowe z Tabulatury Jana z Lublina 1540 r. oraz wiele utworów mniej znanych, pozyskanych z oryginalnych rękopisów staropolskich. Szczególne wrażenie zrobiło na mnie wykonanie w zeszłym roku utworu Szerokie sarmackie włości.

Grupa Triumphal Brass Quintet wraz z Agnieszką Karwowską 11 lipca wprowadzi słuchaczy w muzykę doby renesansu, baroku, klasycyzmu, romantyzmu jak i muzykę współczesną, rozrywkową i filmową. W swoim repertuarze posiada także kolędy polskie i zagraniczne oraz muzykę sakralną.

Z kolei Orkiestra Kameralna POLISH CAMERATA 18 lipca przybliży utwory instrumentalne i wokalno-instrumentalne kompozytorów od baroku do współczesności, a zwłaszcza wielkie formy oratoryjno-kantatowe.

Orkiestra WARSAW CAMERATA występująca w Urlach 25 lipca to wszechstronny zespół wykonujący muzykę od baroku po współczesność. Tworzą go muzycy najważniejszych warszawskich instytucji muzycznych m.in.: Filharmonii Narodowej, Warszawskiej Opery Kameralnej, Teatru Wielkiego Opery Narodowej.

W repertuarze Kwartetu Smyczkowego SCHERZO, który zagra 1 sierpnia, znajdziemy m. in. przeboje Chopina, Bartoka, Czajkowskiego, Haendla, Haydna, Mozarta, Rimskiego-Korsakowa, Straussa, Wagnera i Vivaldiego – słowem wszystkie te utwory, które publiczność zna najlepiej, a często nie ma okazji ich słuchać na żywo. Jest to doskonała okazja, aby płaski, elektroniczny dźwięk dobywający się z głośników porównać z subtelnym, głębokim brzmieniem oryginalnych instrumentów.

Orkiestrę Sinfonia Viva tworzą absolwenci Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina; jest ona oficjalną orkiestrą warszawskiej Dzielnicy Mokotów. Na koncercie 8 sierpnia usłyszymy nie tylko muzyczne standardy, lecz także utwory muzyki popularnej i filmowej, takie jak choćby muzykę z filmu Va Bank II czyli Riposta czy utwory znanego kompozytora, jazzmana i twórcy muzyki filmowej Krzesimira Dębskiego (brawurowy, energetyzujący utwór Country in E z filmu Polski koń sportowy).

Jest z czego wybierać. Kto w ofercie last minute szuka pomysłu na wakacje niech łaskawym okiem spojrzy na podwarszawskie letnisko w Urlach. Pieniędzy wyda mniej, a odpoczynek gwarantowany. Oprócz koncertów muzyki poważnej, w każdą niedzielę (począwszy od 28.06) cykl pogodne wieczory m.in. wystapi Bogdan Łazuka, Lidia Kopania, Gang Marcela, Halina Frąckowiak, Andrzej Rosiewicz. Będzie też występ teatralny oraz jednodniowy festiwal Jazz w lesie. Szczegółowy bogaty program artystyczny można znaleźć na stronie Stowarzyszenia Przyjaciół Kultury w Urlach.

 

Jakub Brodacki

5
5 (1)

2 Comments

Obrazek użytkownika alchymista

alchymista
Przepraszam, że dopiero teraz odpowiadam, bo trochę nie wiem w co ręce włożyć. Jestem praktycznie na każdej z tych imprez.

Więcej notek tego samego Autora:

=>>