Warto być patriotą

 |  Written by Ursa Minor  |  0
Rozmowa z  Wiktorem Węgrzynem, komandorem Rajdu Katyńskiego.

(...)

– Proszę pana, obecnym władzom zarzuca się nieudolność. Moim zdaniem, to nie jest nieudolność, to jest celowe działanie. Chodzi o to, aby osłabić polskość, bo celem elit jest budowa „europejskiego państwa, społeczeństwa”. Wielu Polaków przestaje się utożsamiać ze swoją Ojczyzną, myślą tylko o tym, jak szybko wyemigrować. Tym postawom sprzyja polityka gospodarcza państwa, której najbardziej widocznym efektem jest wysokie bezrobocie. Ale jak ma być w Polsce praca, skoro nie mamy polskiego przemysłu, banków, stoczni, cementowni i wielu innych fabryk? I z Polski wyjeżdżają miliony ludzi, czują się niejako usprawiedliwieni, bo mówią, że w kraju nie mogą się rozwijać, nie mają perspektyw, środków na utrzymanie rodziny. Dzisiaj już nie trzeba Polaków wywozić na Syberię ani wysyłać za granicę z paszportem w jedną stronę, jak to robiono w stanie wojennym. Dzisiaj Polacy sami wyjeżdżają. Za to na pewno trzeba winić władze naszego kraju, które nie robią nic, aby tę falę emigracji powstrzymać.

Bo musimy być przede wszystkim Europejczykami.

– Codziennie telewizja narzuca nam tematy, o których mamy rozmawiać w domu, w pracy, a te tematy często są infantylne, prymitywne, płytkie, antypolskie. Jesteśmy totalnie ogłupiani, manipulowani. Gazety, stacje radiowe i telewizyjne wykrzywiają patriotyzm, wypaczają go, robią z niego jakąś karykaturę. A przecież patriotyzm wykształca w ludziach bardzo dobre cechy. Patriotyzm to miłość do własnej Ojczyzny, do rodziny, do słabszych Polaków, którym powinniśmy pomagać. Czy takie wartości są złe, czy one szkodzą społeczeństwu, czy też czynią z nas lepszych ludzi, obywateli? Nie mam wątpliwości, że patriotyzm przynosi same korzyści i dlatego trzeba go rozbudzać w Polakach, pielęgnować, a nie z nim walczyć.

Postawa mediów nie powinna nas jednak dziwić, bo poza nielicznymi wyjątkami – jak „Nasz Dziennik”, Radio Maryja i Telewizja Trwam – media są w większości w obcych rękach. Niemcy wykupili prawie całą prasę lokalną, zagraniczne media wydają dziesiątki innych tytułów, mają stacje radiowe i telewizyjne. A im nie zależy na kształtowaniu polskości. Tak ukształtowani Polacy głosują potem w wyborach tak, jak tego oczekują media „głównego nurtu”.

Dziesiątki lat życia w kłamstwie da się odwojować w tym pokoleniu?

– Jestem optymistą, bo widzę to, co dzieje się choćby podczas Rajdów Katyńskich. Zdarzają się młodzi, którzy jadą dla przygody, a wracają już jako inni ludzie. Te dwa, trzy tygodnie spotkań z Polakami na Wschodzie, odwiedzania naszych narodowych nekropolii, zmieniają ludzi. Podczas rajdu dowiadują się wiele o naszej najnowszej historii i inaczej już patrzą na Polskę.

Podobne procesy widać w całym polskim społeczeństwie. Ludzie coraz szerzej interesują się historią, czytają czasopisma historyczne, książki, popularne są programy telewizyjne poświęcone naszym dziejom. Szkoda, że te materiały zawierają sporo nieprawdy, co czasami wynika ze złej woli autorów, a czasami z ich niewiedzy. Na pewno łatwiej byłoby prowadzić akcję edukacyjną, gdyby nam się udało odzyskać telewizję, media. Dobrze, że Telewizja Trwam jest na multipleksie, ale nie można wszystkiego zrzucać na barki jednej telewizji. W mediach potrzeba jak najwięcej programów o polskiej historii, kulturze. Mamy wspaniałych naukowców, kapłanów, nauczycieli, których trzeba wykorzystać w pracy nad odbudową naszych narodowych wartości. Ten trud na pewno się opłaci. Jestem o tym głęboko przekonany.

Ale czy polska szkoła chce wychowywać następców „Zośki”, „Alka”, „Rudego”?

(...)

http://www.radiomaryja.pl/polecamy/warto-byc-patriota/

5
5 (1)

Więcej notek tego samego Autora:

=>>