Wiosna [nasza] co roku bliżej

 |  Written by Tomasz A S  |  5


Na zdjęciu, które zrobiłem dziś, pierwszego dnia wiosny, widzimy pszczołę oraz konkurującą z nią muchówkę na baziach zakwitającej najwcześniej wierzby Smitha [Salix x Smithiana Wild]


Pierwszy dzień wiosny astronomicznej obserwowany jest coraz wcześniej. W XX wieku wiosna rozpoczynała się 21 marca, jednak z biegiem lat jest coraz bliższa 20 marca.
W 2011 roku początek wiosny wypadł już w nocy 20/21 marca o godzinie 00.21
Wiosna 2015 przyszła już do nas w piątek 20 marca wieczorem. Dziś więc, w sobotę, jest pierwszy dzień wiosny 2015 roku i przypada  po równonocy wiosennej, która obserwowana jest na globie ziemskim między 20 a 22 marca - zależnie od miejsca na kuli ziemskiej.
Teraz przynajmniej do 2047 roku będziemy świętować początek astronomicznej wiosny 20 marca.  Według szacunków naukowców po raz kolejny pierwszy dzień astronomicznej wiosny wypadnie 21 marca dopiero w 2102 roku.
Przy okazji, kto chciałby zgłosić swoją kandydaturę na członka Obwodowej Komisji Wyborczej proszę o wiadomość na priv [dotyczy całej Polski]. ts@amsint.pl
 
5
5 (3)

5 Comments

Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S


Na kwitnącą wierzbę przylatują robotnice zbierające pyłek, albo inne, zbierające nektar (na zdjęciu wyżej). Są to te "specjalizacje zawodowe" o których pisałem poprzednio, a dotyczące specjalizacji pszczół lotnych. Do nich należy też specjalizacja zbioru propolisu.
Obrazek użytkownika alchymista

alchymista
Pięknie! U mnie jeszcze wiszą kwiaty leszczyny, ale pszczoły jakoś przestały się nimi interesować i latają gdzie indziej. Pewnie wierzba im się bardziej podoba.

O kwestii specjalizacji ktoś mi mówił i bardzo to ciekawy temat. Masz może jakiegoś linka?
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
Bazie leszczyny (kwiaty męskie z pyłkiem) jeszcze wiszą, ale już przekwitły, pyłek się osypał, więc dlatego pszczoły się nimi nie interesują. Oddzielne są kwiaty żeńskie z nich będą orzechy:


Na temat specjalizacji pszczół wiedzę czerpałem z książki "Hodowla pszczół",    kupiłem ją po wznowieniu  - czyli pół wieku temu (!!!)
PWRiL; II wydanie 1963 rok

Więcej notek tego samego Autora:

=>>