List otwarty do Min. Krzysztofa Jurgiela w sprawie stadnin w Janowie i Michałowie

 |  Written by Tomasz A S  |  13


Poprosił mnie znajomy lekarz weterynarii o umieszczenie jego listu otwartego. Znałem jego Ojca, który po wojnie był wieloletnim cenionym hodowcą koni pełnej krwi angielskiej w Państwowej Stadninie Koni w Strzegomiu.  Na zdjęciu ogier Equator hodowli stadniny w Michałowie k. Pińczowa - 15 lutego w Sottsdale Arizona USA zdobył tytuł Championa Świata

28.02.2016

List otwarty do Pana Ministra Rolnictwa Krzysztofa Jurgiela

W dniu 26.02.2016 roku, kiedy rząd obchodził swoje 100 dni, a wszyscy ministrowie chwalili się dokonaniami, wysłuchałem wypowiedzi Ministra Rolnictwa, Pana Krzysztofa Jurgiela i stwierdziłem, że niestety jest wyrazicielem butnej i mało kulturalnej władzy.

Wiem, że minister, jak również jego pracownicy z Agencji Nieruchomości Rolnych mają prawo dysponować podległymi kadrami i zgodnie z umowami o pracę mogą ich zwalniać. Chodzi mi jednak o kulturę wykonania oraz podanie powodów zwolnień. Powody te powinny być udokumentowane i prawdziwe.

Przy ruchach kadrowych musi być wzięta pod uwagę przydatność tych ludzi i los przedsiębiorstwa po ich wymianie. Powody do odwołań muszą być prawdziwe i zgodne z zasadami praktyki i nauki. Jeżeli Pan Minister nie zna się na hodowli i weterynarii to przecież przed wydaniem werdyktu ma obowiązek zasięgnięcia opinii ludzi mających o tym pojęcie.

Podanie w publicznym oświadczeniu, że „mam prawo rozwiązać umowę gdy straciłem zaufanie do danego pracownika”, bez podania rzeczowych powodów świadczy o braku kultury i arogancji władzy.

A teraz przejdźmy do szczegółów. Jakoby przyczyną zwolnienia Prezesa Marka Treli z Janowa Podlaskiego był brak należytej opieki nad zdrowiem koni. Pragnę wyjaśnić, że mam prawo do zajęcia stanowiska, gdyż przez 50 lat opiekowałem się stadninami koni i do tej pory prowadzę praktykę. Każdy koń, jak i każde zwierzę, ma prawo zachorować bez względu na jego cenę. Klacz Pianissima zachorowała – doszło do skrętu jelit. Klacz padła w czasie zabiegu operacyjnego. Czyli zanim trafiła na stół operacyjny była zdiagnozowana i leczona. Przy tego typu postępowaniu Prezes Stadniny nie jest konieczny – od tego jest prowadzący lekarz. Prezes może podjąć jedynie decyzję, czy zabieg wykonywać ze względu na to, iż operacja skrętu jelit u konia niesie duże ryzyko, a jest dość kosztowna ( w tym wypadku nie miało to znaczenia).

Z tego co obserwowałem w czasie bytności w Stadninie Koni Janów Podlaski, to wyposażenie w sprzęt weterynaryjny i opieka stoją na bardzo wysokim poziomie, co potwierdza fakt, iż hodowcy bardzo wymagających stadnin z USA, Kuwejtu i innych krajów pozostawiają tam swoje konie pod opieką.

Jeśli chodzi o drugi zarzut dotyczący dyrektora Jerzego Białoboka z Michałowa, to oświadczam, że nie ma żadnego przepisu weterynaryjnego ani hodowlanego ograniczającego pobieranie zarodków. Regulują to jedynie przepisy księgi stadnej. Jednak regulacja dotyczy urodzonych źrebiąt po transplantacji, a nie pobranych zarodków. Nie wszystkie zabiegi transplantacji udają się, a u klaczy procent udanych zabiegów jest mniejszy od transplantacji u bydła czy u ludzi. Istnieją większe trudności w inplantacji zarodka i późniejszym utrzymaniu ciąży. A przecież dzierżawa klaczy nie była za darmo, a klacz po wypłukaniu zarodków powróciła do stadniny i dalej może rodzić, a czasem dla reklamy też należy coś zrobić.

Te kilka gorzkich słów piszę, bo uważam że władza powinna doceniać pracowników uznanych na świecie i również tych w kraju, gdyż jak wiem zwolnieni zostali jeszcze inni prezesi. Więc to chyba czystka polityczna.

Szkoda tylko, że przy takich posunięciach nie zważa się na zasługi i przydatność pracowników, a tym samym nie dba się o dobro podległych przedsiębiorstw.

Ponieważ już jestem stary, mam porównanie jak wyglądały tego typu przedsiębiorstwa w poprzednim ustroju i jak wtedy szanowano fachowców. W latach pięćdziesiątych szefem Centralnego Zarządu Hodowli Koni był pułkownik Stanisław Arkuszewski – osoba bez wykształcenia, oficer polityczny szwadronu kawalerii II Armii Ludowego Wojska Polskiego – jednak bardzo mądry życiowo. W tamtych czasach do stadnin na dyrektorów i hodowców poprzyjmował ludzi, którzy swoim pochodzeniem nie odpowiadali tamtemu reżimowi, jednak znali się na hodowli i gospodarce. Zawsze tłumaczył:

„Wiem, że swym pochodzeniem nie pasujecie do obecnego ustroju, ale wy jesteście od roboty, a ja od pilnowania, żeby nie zrobili wam krzywdy”.

I tak było naprawdę. W tym czasie Stadniny Koni stały gospodarczo powyżej PGR-ów.

Dobrze by było, aby obecne władze to przemyślały i wzięły pod uwagę.

 

Andrzej Gniazdowski

Lekarz weterynarii

Specjalista chorób koni

Chojno

Na ten sam temat
http://www.blog-n-roll.pl/pl/marek-trela-i-jerzy-bia%C5%82obok-szlifierz...
http://www.blog-n-roll.pl/pl/kto-podpisa%C5%82-zwolnienia-zas%C5%82u%C5%...
http://www.gazetakrakowska.pl/aktualnosci/a/marek-trela-jerzy-bialobok-i...

5
5 (3)

13 Comments

Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S

Poprosił mnie znajomy lekarz weterynarii z 50-letnią praktyką w leczeniu koni o umieszczenie jego listu otwartego.
Znałem jego Ojca, który po wojnie był wieloletnim cenionym hodowcą koni pełnej krwi angielskiej w Państwowej Stadninie Koni w Strzegomiu.
Obrazek użytkownika Szary Kot

Szary Kot
jeśli chodzi o hodowlę koni, więc nie potrafię ocenić kompetencji odwołanych i powołanych szefów stadnin. Jedno jest pewne, w zarządzaniu stadninami były liczne nieprawidłowości, wypowiadał się na ten temat NIK. Krucho było także z uczciwością, choćby przykład jednego z dyrektorów:

http://wpolityce.pl/polityka/284181-a-to-ciekawe-zwolniony-prezes-stadni...

Ludzie, którzy mają stanowiska opłacane z budżetu państwa, muszą być bezwzględnie uczciwi.
Żądam tego jako podatnik.
 

"Miejcie odwagę... nie tę tchnącą szałem, która na oślep leci bez oręża,
Lecz tę, co sama niezdobytym wałem przeciwne losy stałością zwycięża."
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
"Jedno jest pewne, w zarządzaniu stadninami były liczne nieprawidłowości, wypowiadał się na ten temat NIK"
Jedno jest pewne??? Jakie zarzuty stadninom arabskim postawił NIK?
Zadałem sobie trudu i przeczytałem tasiemcowe i raport NIK (2011-12) i dodatkowo raport CBA (2014 rok) i nieprawidłowości w stadninach arabskich tam nie ma!!!  Proszę przeczytać i podać jakie!!!

Widzisz Kocie na sobie, jak manipuluje się opinią czytelników.
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
Kocie! Znów zaczęło sie powielanie kłamstw. To jakiś horror! Przykład to wiadomości z linku, który uznajesz za prawdziwy. Dziś ukaże się na wPolityce materiał Anny Sarzyńskiej*) który będzie prostował kłamstwa Fakt-u. Znam b. dobrze usuniętych ze stadnin. Czy czytałaś artykuły solidnych dziennikarzy linki podaję w swoich materiałach. Link do mojego głównego artykułu: http://www.blog-n-roll.pl/pl/marek-trela-i-jerzy-bia%C5%82obok-szlifierz...na górze ^

*) Nie ukazał się oddzielnie, AS "uaktualniła" na koniec artykułu a skandalizujacy tytuł został! Cezary Gmyz też napluł, i zamilkł...
Obrazek użytkownika Szary Kot

Szary Kot
co podają: Fakt i wSieci jest kłamstwem, niech pan Białobok wytoczy proces o zniesławienie oraz wykaże, czy wynajął dom i za ile.
Jeśli kwoty wynajmu są realne i przyzwoite (!) , może żądać wysokiego odszkodowania.
Ktoś uczciwy, kto nie ma nic do ukrycia, może łatwo wykazać swoją niewinność.
Poczekamy, zobaczymy!
 

"Miejcie odwagę... nie tę tchnącą szałem, która na oślep leci bez oręża,
Lecz tę, co sama niezdobytym wałem przeciwne losy stałością zwycięża."
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
To się robi pod jego nieobecność. Dziś hodowcy wracają z obrad ECAHO w Omanie, dokąd byli zaproszeni przez organizatorów. Zapewne zaraz ukażą się wywiady z nimi. Nie mają nic do ukrycia.
Obrazek użytkownika Szary Kot

Szary Kot
jeśli pokaże umowę. Tym bardziej, że tutaj nie można powoływać się na prawo do prywatności. Wynagrodzenia i inne bonusy (także kwoty wynajmu mieszkań) w urzędach i państwowych przedsiębiorstwach powinny być jawne.
 

"Miejcie odwagę... nie tę tchnącą szałem, która na oślep leci bez oręża,
Lecz tę, co sama niezdobytym wałem przeciwne losy stałością zwycięża."
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
"Ludzie, którzy mają stanowiska opłacane z budżetu państwa, muszą być bezwzględnie uczciwi.
Żądam tego jako podatnik."  Masz rację!
To są ludzie uczciwi znam ich osobiście i zawodowo od 1970 roku!
A Jurgiel i jego ludzie niszcza polska hodowlę koni arabskich! Proszę, przeczytaj co piszę pod linkiem.
Obrazek użytkownika Szary Kot

Szary Kot
takie oto zestawienie kosztów wynajmu. Jest ono zgodne z przesłanym przez pana Białoboka pismem, tyle, że pokazuje szczegółowo składowe. Jeśli z deklarowanych prawie 1 000 zł odliczyć koszt enrgii elektrycznej i ogrzewania, koszt wynajmu, wraz z wodą, ściekami i wywozem śmieci wynosi rzeczywiście 170 zł. Za 190 metrowy dom z dwoma garażami: 
 

"Miejcie odwagę... nie tę tchnącą szałem, która na oślep leci bez oręża,
Lecz tę, co sama niezdobytym wałem przeciwne losy stałością zwycięża."
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
Dawniej za służbowe mieszkanie w stadninie wogóle nie płaciłem!

W stadninie wszyscy pracownicy są na równych prawach i tej samej wysokości czynszu
i wcale nie DOŻYWOTNIO a do ukończenia stosunku pracy!


 
Obrazek użytkownika Tomasz A S

Tomasz A S
Sądzę, że inż. Białobok wstydziłby się pokazać swoim klientom z całego świata jak mieszka... "w willi"... żeby nie obniżać swego prestiżu,

Więcej notek tego samego Autora:

=>>